Zakaz druku czcionką łacińską – cz.5

„Tėvynės Sargas“ (Stróż Ojczyzny) – katolicki miesięcznik, wychodził w Tylży tak jak reszta wspomnianych wcześniej czasopism w latach 1896-1904. Założycielem i redaktorem był ksiądz i pisarz J. Tumas-Vaižgantas. On pisał: Bogu służyliśmy poprzez ojczyznę.

Wartościami czasopisma były język, wychowanie w uczciwości, katolicyzm. W tym okresie niepodległość wyrażał język, wiara, zwyczaje, wychowanie młodzieży. Miesięcznik znalazł możliwość krytykowania biurokracji bez popadania w konflikt z władzą. W ten sposób znalazł poparcie w społeczeństwie, tym samym unikając konfrontacji z administracją co nie obeszłoby się bez skutków. Taka pozycja czasopisma pozwalała ludziom myśleć, że tam daleko w Petersburgu można bronić ich spraw, należy tylko o tym głośno mówić.

Główne tematy gazety to stosunki z innymi narodami, wychowanie młodego pokolenia, emigracja, pijaństwo, praca na rzecz narodu, wartości narodowe i katolickie przeciwstawne polityce siły. Pracownicy czasopisma za swoje zadania uważali umacnianie wiary ludzi w przyszłość, uprawianie rozsądnej polityki w stosunku do władz carskich.1

„Žemaičių ir Lietuvos apžvalga“ (Przegląd Żmudzi i Litwy) wydawany również w Tylży w latach 1890-1896. Na początku ukazywał się nieregularnie, potem co miesiąc. Współpracownikami byli m.in. biskup sejneński A. Baranauskas, ksiądz i pisarz J. Tumas-Vaižgantas, poeta, ksiądz i teolog Maironis.

Współpracownicy „Aušry“ oraz katolicy wydawali również gazety „Šviesa” (Światło) w latach 1887-1888 i 1890, „Žinyčia” (Wiadomości) w latach 1900-1902 oraz inne.

Socjaldemokraci w Małej Litwie oraz w innych krajach wydawali czasopisma „Lietuvos darbininkas” (Robotnik litewski, 1886-1899 r.), „Aidas Lietuvos darbininkų gyvenimo” (Echo życia robotniczego, 1897-1899 r.) oraz inne.

W latach 1865-1904 wychodziło około 130 litewskich wydawnictw.

W ciągu czterdziestu lat ukazało się około 2 tysięcy tytułów (wg innych danych to kilkadziesiąt tysięcy pozycji), ich nakład wynosił około 5 milionów egzemplarzy.

Źródła:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Tėvynės_sargas

http://www.spaudos.lt/Spauda/Periodines_spaudos_raida.htm

Almanach sejneński, Pogranicze, Sejny,t. 3. 2006

Kviečiame lankyti Punską ir Seinus/Zapraszamy do zwiedzania Puńska i Sejn, Aušra, Puńsk, 2000

 

Zostaw komentarz