1 stycznia 1714 roku w nieistniejącej już wsi Lazdynele (dzisiejszy Obwód Kaliningradzki) urodził się prekursor litewskiej literatury pięknej, pastor luterański, autor poematu „Metai“ Kristijonas Donelaitis (pol. Krystyn Donelajtis). Zmarł 18 lutego 1780 roku w Tolminkiejmach.
Studiował w Królewcu teologię, uczęszczał na zajęcia języka litewskiego. Pracował jako nauczyciel. W 1743 roku został ordynowany na luterańskiego pastora.
Do końca życia mieszkał i tworzył w Tolminkiejmach. Tu zbudował nowy murowany kościół, szkołę, dom dla wdów po pastorach, odnowił plebanię.
„Dzieło życia poety — poemat „Metai”, czyli „Pory roku”, który powstał w latach 1765-1775, jest swoistą panoramą życia chłopów litewskich w Małej Litwie, regionie historycznym Prus Wschodnich.„Metai”, czyli „Pory roku”.
Życie chłopów i cykl pór roku rządzi się tymi samymi ustanowionymi przez Boga prawami. Poemat mówi o ich stosunkach z Bogiem, przyrodą, innymi ludźmi.
Autor gani lenistwo, bezbożność, okrucieństwo, godnymi pochwały cechami człowieka są: pracowitość, pobożność, sprawiedliwość, wierność tradycjom oraz zwyczajom narodowym.
Poemat został napisany w latach 70-80 XVIII wieku, lecz opublikowany w 1818 roku.
Poza wierszami i poematami, był autorem bajek (m.in. „Uczta lisa i bociana”, „Dąb samochwała”, „Pies Wielkogłowy”, „Bajka o skarabeuszu”, „Wilk procesowicz”) oraz pieśni. Większość jego dzieł ma charakter dydaktyczny. Pisał po litewsku i po niemiecku.
Źródła:
http://www.mab.lt/Donelaitis/biografija.html
http://Honorata Adamowicz, kurierwilenski.lt
http://antologija.lt/about_text/kristijonas-donelaitis-metai
Zostaw komentarz