II statut litewski

1566 roku zaczął obowiązywać II statut litewski. Przygotowywali go najlepsi prawnicy. O nich więcej można poczytać tutaj: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/istorija/ldk-istorija-antrasis-lietuvos-statutas-ir-jo-kurejai-582-405734

Statut składał się z 14 rozdziałów i 368 artykułów. Wprowadzał jednak poważne zmiany, zwłaszcza dotyczące ustroju państwa, wywołane przeprowadzanymi właśnie reformami.

W zakresie ustroju państwowego II Statut regulował kompetencje poszczególnych organów państwowych. Wielki książę zachował najwyższą władzę w państwie, jednak została ona ograniczona.

Nie mógł on odtąd bez zgody sejmu litewskiego wypowiadać wojny ani zawierać pokoju, nakładać podatków i stanowić prawa. Władca zobowiązywał się przestrzegać wolności i praw posiadanych przez wszystkie stany.

Nabyte dotychczas przywileje, prawa i tytuły zostały potwierdzone. Ustalona została lista urzędów i funkcji zastrzeżonych wyłącznie dla szlachty.

Poważne zmiany nastąpiły w sądownictwie. II Statut wprowadził na Litwie sądy ziemskie i podkomorskie. Władza sądownicza przeszła więc w ręce szlachty. W zakresie regulacji prawa materialnego II Statut odwoływał się do instytucji rzymskich.

Źródła:
http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/istorija/ldk-istorija-antrasis-lietuvos-statutas-ir-jo-kurejai-582-405734
www.maironis.org

By | 2024-02-27T20:50:05+02:00 marzec 11th, 2016|5 minut z historią Litwy, Bez kategorii|0 komentarzy

Zostaw komentarz