Wydarzenia styczniowe (lit. Sausio įvykiai) – wydarzenia związane z interwencją Armii Radzieckiej na Litwie w styczniu 1991 roku.
11 marca 1990 roku Litwa ogłosiła niepodległość. Litwa była pierwszym krajem wchodzącym w skład ówczesnego ZSRR, który wystąpił z niego.
Sejm podjął wówczas uchwałę o przekształceniu Litewskiej SRR w Republikę Litewską i przywrócił jej tradycyjne symbole narodowe, m.in. państwowe godło Pogoni. Język litewski stał się językiem państwowym.
I się zaczęło… Pewne działania ówczesnego Związku Radzieckiego jako odpowiedź na ogłoszenie niepodległości zaczęły się jeszcze przed 13 stycznia. Związek Radziecki wprowadził czołgi do stolicy kraju − Wilna.
8 stycznia przez radio i TV zabrzmiała prośba do całego narodu: brońmy naszej wolności, potrzebujemy ochrony najważniejszych budynków. Litwini z całego kraju przyjechali do stolicy i stanęli murem, bezbronni ludzie przeciwko uzbrojonym żołnierzom.
13 stycznia 1991 roku Armia Radziecka dokonała szturmu na wieżę telewizyjną ochranianą przez ludność cywilną, a przede wszystkim studentów. Litwini bronili przed komandosami wejścia do studia, w którym do ostatniej chwili nadawany był program wolnej Litwy.
Ludzie kładli się na ziemię, tworząc żywe zapory przed gąsienicami czołgów. Tego dnia zginęło w Wilnie 14 osób, a ponad 500 zostało rannych.
Następnego dnia Litwini przyszli tłumnie oddać hołd zabitym. Szturm na parlament nie nastąpił. Budynek był otoczony tysiącami bezbronnych ludzi, którzy stawiali barykady, ale przede wszystkim bronili swojej wolności swoimi sercami i ciałami.
Zdjęcie: lt.wikipedia.org
Zostaw komentarz