Pierwsza manufaktura wyrobów szklanych na Litwie pojawiła się jeszcze w XVI wieku.
22 maja 1547 roku szlachcic Martynas Paleckis otrzymał przywilej Zygmunta Augusta na założenie na przedmieściach Wilna pierwszej manufaktury produkującej wyroby szklane oraz przywilej handlu nimi. To dało początek powstaniu tego rodzaju przemysłu na Litwie.
Paleckis otrzymał działkę na prowadzenie działalności. W zakładzie produkowano szyby okienne, butelki, szklanki, kieliszki, puchary oraz inne wyroby.
Miał on prawo dysponowania zyskiem według swojego uznania, musiał tylko zgodnie z nadanym przez władcę przywilejem, co roku dostarczyć władcy określoną liczbę szklanych wyrobów. Na starówce, przy dzisiejszej ulicy Stiklių, Paleckis miał dom oraz skład, w którym trzymał swoje wyroby.
Otrzymał on wyłączny przywilej skupowania wyrobów szklanych przywożonych do miasta oraz handlu nimi. Był to przywilej dożywotni, przysługiwał jemu, jego rodzinie oraz potomkom.
Produkcja oraz handel przynosiły niezły dochód. Istnieją dokumenty potwierdzające, że pożyczał on duże sumy władcy oraz jego rodzinie.
Taka pozycja monopolisty oburzała jednak mieszkańców Wilna. Nie raz składali oni skargi w związku z taką sytuacją. Paleckis miał potężnych protektorów – rodzinę Radziwiłłów.
Jednak w 1585 roku władze poleciły stronom dogadać się. Paleckis zobowiązał się do korzystania z nadanego mu przywileju tylko do końca życia. Po śmierci jego oraz jego żony, prawo do produkcji oraz handlu szklanymi wyrobami miało przejść na miasto.
Źródło:
Zostaw komentarz