Wynalezienie druku jest jednym z największych osiągnięć kultury w historii ludzkości. Początków zorganizowanego wydania książek należ szukać w pałacach władców Egiptu, Chin, Indii.
Nowy etap w historii wydawnictwa, który dał początek wydawnictwu na Litwie, zaczyna wraz z wynalazkiem J. Gutenberga. Około roku 1448 Johannes Gutenberg połączył znane wcześniej w Europie techniki, lecz zamiast odbijania całych stron zdecydował się na składanie tekstu z pojedynczych liter.
Kolejną innowacją Gutenberga było zastosowanie prasy do nanoszenia tuszu na papier, co pozwoliło na znacznie szybsze powielanie tekstu.
Druk dotarł na Litwę w XVI wieku. Szerzyły się idee renesansu i humanizmu. Działały już pierwsze drukarnie, ukazywały się nowe książki.
Franciszek Skaryna (lt. Pranciškus Skorina), „doktor siedmiu nauk“, znalazł drugi dom w Wielkim Księstwie Litewskim. F. Skaryna uzyskał stopień doktora medycyny, później – stopień doktora sztuk wyzwolonych.
To on założył pierwszą nam znaną drukarnię w Europie Wschodniej. To było w Pradze około roku 1517. W tym samym roku wydał pierwszą książkę – Psałterz – którą sam przetłumaczył na język ruski. W ciągu roku wydał w Pradze dwadzieścia dwie księgi biblijne.
Na początku lat dwudziestych XVI wieku Franciszek Skaryna opuścił Pragę i zamieszkał w Wilnie, gdzie w domu najstarszego burmistrza wileńskiego, Jakuba Babicza, założył pierwszą drukarnię w Wielkim Księstwie Litewskim. Około 1522 roku wydał w niej Małą książeczkę podróżną. W marcu 1525 roku wydrukował ostatnią swoją książkę – Apostoł.
Źródła:
http://mediapro.lt/pranciskus-skorina-ir-knygu-leidybos-pradzia-ldk/
http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124765,6633796,Wynalezienie_druku_przez_Gutenberga.html
Zostaw komentarz