W 1226 roku W 1226 r. książę mazowiecki Konrad zaprosił Zakon Krzyżacki na ziemie chełmińską. Rozpoczęła się walka z plemionami Prusów.
Plemiona pruskie stanęły do walki. Niestety pierwsze powstanie pruskie było skazane na klęskę. W 1260 roku Zakon przegrał bitwę pod Durbe.
W tej sytuacji postanowiono jeszcze raz podjąć walkę. Niestety, dobrze zorganizowane powstanie upadło. Przywódca został pojmany przez Krzyżaków i powieszony, a sami Prusowie wycięci w pień lub zamienieni w niewolników.
W 1260 roku zaczęło się powstanie pruskie. Prusów poprowadził Herkus (Henryk) Monte (lt. Herkus Mantas) – wódz pruskiego plemienia Natangów w czasach II powstania pruskiego (1260–1274). Jedna z najbardziej znanych postaci w historii Prusów.
W 1972 roku Litewskie studium filmowe nakręciło film o nim pt. „Herkus Mantas“.
Powstał też dramat historyczny autorstwa J. Grušas`a pt. „Herkus Mantas“. Konformizm i rezystencja przeplatają się w tym dramacie. Dylematy moralne, odpowiedzialność społeczna, konieczność wyboru.
Zawsze kojarzy mi się to z innym utworem „Mindaugas”, którego autorem jest Justinas Marcinkevičius. Pisał on o pierwszym królu Litwy. „Mindaugas. Mažvydas. Katedra” – to wspaniała trylogia, znającym język litewski szczerze polecam. Sądzę, że to też pomaga zrozumieć mentalność Litwinów. Tacy jesteśmy, zrywy narodowe i powstania nie leżą w naszej naturze, choć w niektórych braliśmy udział.
Obrazek: lt.wikipedia.org
Źródło:
Zostaw komentarz