Wilno świętuje urodziny

Post utworzony 1/25/2016 przez Živilė Wygońska

25 stycznia Wilno świętuje swoje urodziny. W XIV wieku to miasto stało się stolicą Litwy.

Wilno zawsze było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Dzisiaj miasto przeżywa odrodzenie, pięknieje, znowu staje się stolicą otwartą, wielokulturową, dynamiczną i twórczą.

Najpopularniejszy na Litwie portal informacyjny Delfi publikuje zdjęcia Wilna, można zobaczyć jak miasto wyglądało na przełomie XIX/XX wieku i dzisiaj.

Stolicy Litwy

Prawie wszystkie państwa w średniowieczu nie miały stałej stolicy, stolica była tam, gdzie mieszkał władca. Litwa nie była wyjątkiem.

Pierwszą stolicą Litwy była Kernavė (Kiernów - miejscowość położona ok. 40 km od Wilna). W źródłach historycznych nazwę Kernavė pierwszy raz spotykamy w kronikach Liwońskich w 1279 roku.

Dzisiaj wzgórza zamkowe i dolina rzeki stanowią rezerwat kulturowy Kernavė. W 2004 r. miejscowość archeologiczna Kernavė została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odnowiona nowoczesna ekspozycja Muzeum Archeologicznego w Kernavė zapoznaje z prehistorią i okresem średniowiecza tej miejscowości.

Legenda mówi, że Troki (dzisiaj to Stare Troki, lt. Trakai) założył wielki książę Giedymin w 1316 roku, a w 1321 roku przeniósł tu stolicę z Kernavė.

Nowe Troki stały drugim ważnym centrum administracyjnym Wielkiego Księstwa Litewskiego (po Wilnie) w 1375 roku. Po zburzeniu zamku na półwyspie został zbudowany inny zamek.

Troki były stolicą Litwy tylko kilka lat. Legenda mówi, że pewnego dnia wielki książę Giedymin wyruszył na polowanie. Było zbyt późno by wracać do domu, więc książę wraz ze swoją świtą zanocował nad rzeką Neris.

Śniło mu się, że na Łysej górze stał żelazny wilk i wył tak potężnym głosem, jakby to sto wilków wyło. Obudziwszy się ze snu, książę zawołał wróżbitę swego imieniem Lizdeika i zapytał go o znaczenie tego snu. Lizdeika odpowiedział mu tak: „Wielkie książę, wilk żelazny oznacza, że gród stołeczny tu będzie, a co w nim w środku ryczało, to sława jego słynąć będzie na cały świat”.

Giedymin kazał zbudować w tym miejscu miasto, nazwał go Wilno (lt. Vilnius) i przeniósł do niego stolicę z Trok. Pierwszą wzmiankę o Wilnie znajdziemy w źródłach historycznych z 1323 roku.

Z czterech listów wielkiego księcia litewskiego Giedymina wysłanych za granicę dowiadujemy się, że książę nie tylko nazwał gród królewskim miastem, ale zapraszał kupców i rzemieślników do Litwy, obiecując im wolność wyznania i ulgi rzemieślnicze.

Źródła:

http://www.delfi.lt/verslas/nekilnojamas-turtas/vilnius-svencia-gimtadieni-ir-dar-viena-aukso-amziu.d?id=70169934

http://poznajwilno.pl/miasto/o-wilnie/kategoria-warto-wiedziec/zalozenie-wilna/

http://www.vambutai.eu/sostines.html

Więcej wpisów

4/8/2024

Przerwa techniczna

Jestem z zamiłowania i wykształcenia filologiem języka litewskiego. Pasja do mojej ojczyzny Litwy i mojego ojczystego litewskiego języka nie minęła. Dzieliłam się tym co mam w sercu tu, na blogu (równ...

2/21/2024

Blog - Okiem Litwinki

Jestem tłumaczem i lektorem języka litewskiego. Native speakerem. Blogerką. Z zamiłowania i wykształcenia jestem filologiem i pedagogiem. TŁUMACZĘ już 19 lat. Nie chwaląc się jestem jednym z niewielu...

2/13/2019

Na co wydaję Twoje pieniądze

Wszyscy znamy krążące w necie teksty o tym, że warto kupować u małych lokalnych przedsiębiorców, by wspierać ich rodziny, a nie sponsorować kolejne domy czy jachty prezesom wielkich korporacji. To dro...

Skontaktuj się ze mną

Masz pytania lub chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się ze mną a odezwę się tak szybko jak to możliwe.

Nr. telefonu

+48 515 231 589

Email

zivile.wygonska@gmail.com

Adres

Suwałki, Polska