Czy wiesz, że …

Najstarsze wiadomości o języku litewskim pochodzą z początku XVI wieku. Pierwszy znany litewski tekst – to anonimowy tekst pacierza, ręcznie zapisany na ostatniej stronie wydanej w 1503 roku w Strasburgu książki „Tractatus sacerdotalis”. Prawdopodobnie jest on odpisem z jeszcze wcześniejszego oryginału.

Pierwszą wydaną po litewsku książką jest katechizm Marcina Mażwida (lit. Martynas Mažvydas) z 1547 roku, napisany według podstaw gwary żmudzkiej i wydany w Królewcu. Więcej o tym możesz poczytać tutaj.

Około 1620 roku ukazał się pierwszy słownik języka litewskiego – „Dictionarium trium linguarum” Konstantego Szyrwida (lit. Konstantinas Sirvydas). To polsko-łacińsko-litewski słownik, który doczekał się aż pięciu wydań.

W 1653 roku została wydana pierwsza gramatyka języka litewskiego – „Grammatica lituanica” Daniela Klejna (lit. Danielius Kleinas).

Więcej o języku litewskim, jego historii oraz nie mającym precedensu na świecie zjawisku jakim był zakaz druku czcionką łacińską możesz przeczytać tutaj.

W kategorii Dlaczego warto uczyć się języka litewskiego znajdziesz dużo ciekawej informacji, śmiem tak twierdzić gdyż część informacji nie jest dostępna dla polskich czytelników z powodu nieznajomości języka litewskiego.

Chętnych zapraszam do nauki języka litewskiego, jednego z najstarszych języków na świecie. Możesz to zrobić nie wychodząc z domu, przez Skype. Skontaktuj się ze mną 🙂

Nauka przez Skype ma wiele zalet. Przede wszystkim to oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno dla nauczyciela jak i dla ucznia.

Kolejny plus to możliwość wykorzystania nowoczesnych form przekazywania wiedzy, dostępnych tylko w necie, np. materiały foto i video, gry słowne i liczbowe, pokazy slajdów czy nagrania dźwiękowe.

 

 

By | 2017-10-20T16:06:47+00:00 Grudzień 23rd, 2015|Bez kategorii, Ciekawostki|0 komentarzy

Zostaw komentarz