Pierwszy raz w historii Litwy- e-book

Darmowy ebook opowiada … o tym pierwszym razie w historii Litwy. Może czytałeś / czytałaś już moje publikacje o nie mającym precedensu na świecie zjawisku, które nawet na UNESCO zrobiło wrażenie? Nigdy o tym nie słyszałeś / słyszałaś?

Założę się, że w darmowym ebooku znajdziesz nieznane Ci dotąd informacje na różne tematy. Pobierz go z mojej strony http://www.tlumacz-litewskiego.pl teraz i już nie bądź nieświadomy rzeczy 🙂

Oto czego możesz się spodziewać:

Najwcześniej wspomnianą miejscowością na terytorium dzisiejszej Litwy jest Apuolė. Fragment „Żywota św. Anskara“ autorstwa Rimberta z 853 r. podaje, że szwedzki król Olaf wraz z 7 000 wojskiem podjął wyprawę na gród Apulia (lt. Apuolė).

Rok 1009 to nie tylko „imieniny” Litwy, lecz również pierwsza dokładna data w historii Litwy, pierwszy prawdziwy epizod wydarzeń historycznych. Pierwszy raz nazwę kraju (Litua, gen. sg. Lituae) wymieniają Roczniki kwedlinburskie. Jakie wydarzenie opisują? Podpowiedź: w tych wydarzeniach udział brała znana w Polsce osoba.

W swojej historii Litwa miała aż 3 stolice. Wilno na pewno znasz, ale to ostatnia (obecna) stolica 🙂 Czy potrafisz wymienić wszystkie?

Czy wiesz, że Statuty Litewskie jako akty prawne obowiązywały od roku 1529 aż do roku1840? Statuty były w miarę kompleksową regulacją ustroju państwa i prawa litewskiego.

W 1547 r. w Królewcu Martynas Mažvydas (ok. 1520–1563) wydał pierwszą drukowaną książkę po litewsku – Katechizm.

Pierwsza manufaktura wyrobów szklanych na Litwie zaczęła działać już w 1547 roku. Szlachcic Martynas Paleckis otrzymał przywilej Zygmunta Augusta na założenie na przedmieściach Wilna pierwszej manufaktury produkującej wyroby szklane oraz przywilej handlu nimi. To dało początek powstaniu tego rodzaju przemysłu na Litwie.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.). To była wspólna konstytucja Litwy i Polski, ale na Litwie nie obchodzono tego święta.

3 stycznia 1846 roku Laurynas Ivinskis (Wawrzyniec Iwiński) wydał pierwszy litewski kalendarz. Jego kalendarze mają duże znaczenie dla historii kultury litewskiej. To były pierwsze, cyklicznie ukazujące się wydawnictwa przeznaczone dla prostych ludzi, jak również dla tych wykształconych. Przedtem na Litwie były tylko polskie i rosyjskie kalendarze. Nie było wtedy gazet, radia, tv, więc wydawca umieścił dużo porad z dziedziny agronomii, weterynarii, medycyny ludowej, gastronomii, historii, astronomii, mechaniki. Kalendarze stały się swoistą literaturą popularno naukową.

Na Litwie pierwszą linię kolejową oddano do publicznego użytku 10 maja 1861 roku. Była to część Kolei Warszawsko-Petersburskiej.

Pierwszy (i jedyny) na świecie zakaz druku czcionką łacińską obowiązywał na Litwie od roku 1864 aż do roku 1904. Kto wydał taki zakaz? Czy ludzie przestali czytać lub uczyć się? Skąd się wzięły ksiażki na Litwie w tym okresie?
Knygnešys – to osoba, która nie zważając na ryzyko przemycała książki z Prus na Litwę w czasach zakazu druku czcionką łacińską. W innych językach nie istnieje nawet takie słowo, gdyż to było nie mające precedensu zjawisko.
W 2004 roku UNESCO uznało potajemne przenoszenie książek przez granicę jako unikatowe zjawisko, a 16 marca, dzień urodzin najsłynniejszego „przemytnika książek“ Jurgisa Bielinisa, stał się Dniem Knygnešys (lt. Knygnešio diena).

Jak się nazywała pierwsza litewska gazeta? Pierwszy społeczny, polityczny i literacki miesięcznik, który ukazywał się w latach 1883-1886 w tzw. Małej Litwie (Litwa Pruska, dzisiejszy Obwód Kaliningradzki) to …

20 sierpnia 1899 roku w uzdrowisku Połąga (lt. Palanga), w stodole należącej do hrabiego Tyszkiewicza, znajdującej się na brzegu morza, odbyło się pierwsze przedstawienie teatralne po litewsku „Ameryka w łaźni“ (lt. „Amerika pirtyje“). Dlaczego w stodole? Mała podpowiedź: spójrz na datę, jaki był okres w historii Litwy.

9 stycznia 1907 roku w Wilnie Petras Vileišis, litewski inżynier i mecenas, działacz społeczny i polityczny, redaktor pierwszego dziennika litewskiego „Vilniaus žinios“ w swoim domu zorganizował pierwszą litewską wystawę sztuki. Tam po raz pierwszy 33 swoje dzieła zaprezentował Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (kompozytor, malarz i grafik).

Czy Litwa dwa razy świętuje Dzień Niepodległości? 16 lutego oraz 11 marca? Jak to możliwe? Jeden akt ogłasza przywrócenie niepodległego państwa litewskiego, drugi podkreśla niepodległość państwa.

1 stycznia 1919 r. na baszcie Giedymina w Wilnie została wywieszona flaga Litwy. Po oddaniu salwy honorowej wojsko zaśpiewało hymn Litwy. Choć po sześciu dniach bolszewicy zajęli Wilno i zniszczyli flagę, to jednak to wydarzenie stało się symbolem dążenia do wolności.
Co roku 1 stycznia obchodzone jest Święto flagi. Na baszcie Giedymina odbywa się uroczysta zmiana flagi.
Pierwszą wzmiankę o fladze litewskiej znajdziemy w źródłach z końca XIV wieku. Nie jest to obecna flaga Litwy.

Samolot Bellanca J-6, noszący nazwę „Lituanica„, wystartował z Nowego Jorku 15 lipca 1933 roku. Piloci Darius i Girėnas przelecieli 6 411 km, zginęli 650 km od celu. Dokąd lecieli i dlaczego?

Czy wiesz, że Kłajpeda wraz z całym okręgiem została włączona do Litwy nie w 1918 roku po odzyskaniu niepodległości, lecz w 1923 roku. Kiedy po raz pierwszy zorganizowano Święto Morza, które obecnie przyciąga tłumy? Co ciekawego można zobaczyć w tym wielowiekowym mieście portowym?

Bałtycki łańcuch lub Bałtycka Droga (lt. Baltijos kelias) – co to takiego? 23 sierpnia 1989 roku w 50. rocznicę podpisania haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow ok. 2 miliony mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii (od Wilna do Tallina) złapało się za ręce tworząc żywy łańcuch w geście solidarności w ich dążeniu do niepodległości.

Walki po odzyskaniu niepodległości przez Litwę toczyły się nie raz w historii Litwy. Czy wiesz, kiedy to było ostatni raz? Wcale nie tak dawno. 11 marca 1990 roku Litwa ogłosiła niepodległość. W odpowiedzi Związek Radziecki wprowadził czołgi do stolicy kraju − Wilna. 13 stycznia 1991 roku Armia Radziecka dokonała szturmu na wieżę telewizyjną ochranianą przez ludność cywilną. Tego dnia zginęło w Wilnie 14 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Proszę, daj mi znać czy informacje zawarte w ebooku były dla Ciebie przydatne? Jeśli tak, to daj znać innym, któzy mogą potrzebować tej wiedzy.

O czym chciałbyś znowu poczytać? Powiem Ci w tajemnicy, że drugi ebook ukaże się z okazji Europejskiego Dnia Języków 26 września. Będzie on również darmowy, gdyż chcę podzielić się z Tobą nie tylko swoją wiedzą, ale przede wszystkim natchnąć miłością do języka, kraju i narodu, pragnę pokazać Ci Litwę, jej mieszkańców, historię i tradycje z mojej perspektywy. Zero polityki. Oddaję Ci moje serce 🙂

Zostaw komentarz