//Bursztyn na Litwie

Bursztyn na Litwie

Bursztyn na Litwie – to nie tylko towar, lecz wizerunek, atrakcja turystyczna, więcej – symbol narodowy obok lnu, ceramiki itd. Na Litwie zaprzestano wydobycia bursztynu ponad 100 lat temu, co nie przeszkodziło Litwinom w tworzeniu wizerunku Litwy jako krainy bursztynu.

Najwięcej bursztynu dzisiaj znajduje się w Obwodzie kaliningradzkim. Złoża na Litwie to tylko kropla w morzu. Ciekawe jest to, że bursztynu nie można znaleźć w Estonii czy na Łotwie, morze nie wyrzuca go w tych krajach. Bursztyn w Polsce to ten sam bursztyn bałtycki, tu można go znaleźć również pod ziemią. W mniejszych ilościach bursztyn znajdujemy w Niemczech, Szwecji, w Wielkiej Brytanii, we Francji.

Bursztyn występuje również w innych częściach świata, nie tylko nad Bałtykiem. W Malezji znajdziemy bursztyn Borneo, niebieski bursztyn występuje w Dominikanie. Bursztyn bałtycki stanowi 80% światowych zasobów bursztynu.

Mało kto wie, że bursztyn na Litwie można znaleźć nie tylko nad morzem, lecz również na Żmudzi, w jeziorze o nazwie Lūkštas (Łukszta). Prawdopodobnie bursztyn znajduje się w kilku innych jeziorach. Ale to jeszcze nie wszystko. Największym potencjalnym miejscem, w którym znajduje się bursztyn to Zalew Kuroński (lit. Kuršių marios). Wydobycie bursztynu tam odbywało się już w XIX wieku.

Kto nie był, powinien koniecznie odwiedzić Muzeum Bursztynu w Połądze (lit. Palanga). Znajduje się ono w byłym pałacu Tyszkiewiczów. Muzeum rozpoczęło działalność w 1963 roku. Po remoncie wszytko wygląda jeszcze bardziej okazale. Piękny park o pow. aż 100 ha zachęca do spacerów. Od dzieciństwa każdy swój pobyt w Połądze rozpoczynam i kończę w Muzeum Bursztynu, to moje ulubione miejsce. Ten przepiękny park kocham nie mniej niż morze.

Kilka lat temu do pałacu „wróciła” rodzina hrabiego Tyszkiewicza. Można ich spotkać parku 🙂 Niestety, jak się domyślacie, to nie jest prawdziwa rodzina hrabiego. Co prawda, „guwernantka” jest potomkiem prawdziwej guwernantki z początku XX wieku.

W Połądze można zobaczyć o wiele więcej, niż tylko muzeum czy molo, ale to już inny temat.

Żeby nie było, że zmyślam 🙂

http://www.delfi.lt/grynas/aplinka/isdave-paslapti-ieskantiems-gintaro-simtai-tonu-slypi-kursiu-mariu-dugne.d?id=73857474

http://www.pgm.lt/Gintaro_muziejus/turinys.htm

http://lzinios.lt/lzinios/gimtasis-krastas/i-palanga-grizo-tiskeviciai/183317

By | 2024-02-26T10:18:26+01:00 luty 27th, 2017|Ciekawostki|0 komentarzy

Zostaw komentarz